איך לבחור מפקח בניה

עומדים לבחור מפקח בניה? מה חשוב לבדוק, מה לשים לב והאם המפקח צריך להיות שכן שלכם?!
אם אתם בתהליך התכנון, חשוב שתקראו את המאמר הבא

טיפים לבחירת מפקח בנייה

תהליך הבנייה עמוס ספקים, אנשי מקצוע ורגעים מכוננים שיכתיבו את כל התהליך…יש כאלה שחשובים יותר, יש כאלה שחשובים פחות, אבל ללא ספק- בחירה נכונה של מפקח בנייה הינו רגע מכונן ביותר!

אז מיהו מפקח הבנייה? מהו תפקידו בכל התהליך? ומה בגדר תחומי אחריותו?

באנו לעשות לכם קצת סדר, להבהיר ולפשט, כל מה שרציתם לדעת על מפקח הבנייה, חשיבותו בתהליך והדרכים לבחור אותו, תמצאו במאמר זה. זמן להתרכז, לנשום ולהפנים….אנחנו מתחילים! 

מי אתה מפקח הבנייה?

מפקח הבנייה הוא בראש ובראשונה בעל המקצוע שמייצג את הבונה הפרטי. תפקידו ללוות את הבונה לכל אורך התהליך- משלב היתר הבניה (או כבר משלב התכנון) ועד לסיום הבנייה המוחלט (אתם יכולים גם להזמין אותו לחנוכת הבית ולהישאר איתו בקשר חברי לנצח נצחים, אבל בשורה תחתונה, תפקידו מסתיים עם סיום הבנייה).תהליך הבנייה מורכב ממשימות רבות ותתי משימות מורכבות ולא פשוטות לעיתים. יש החלטות ובחירות אינסוף עליהן צריך לתת את הדעת. לרובנו אין את הידע המקצועי הנדרש לפקח על התהליך כולו. וכמו בכל תהליך הפקה מורכב, מומלץ לתת את המושכות לבעלי הידע והניסיון הרב- והנה לכם מפקח הבנייה. שידו תהיה בכל, שמירב ההחלטות והמשימות יעברו דרכו ותחת ניהולו. זה השקט, השלווה ואיכות הבנייה שלכם- שווה כל שקל? שווה!

 

מי אתה מפקח הבנייה?

מפקח הבנייה הוא בראש ובראשונה בעל המקצוע שמייצג את הבונה הפרטי. תפקידו ללוות את הבונה לכל אורך התהליך- משלב היתר הבניה (או כבר משלב התכנון) ועד לסיום הבנייה המוחלט (אתם יכולים גם להזמין אותו לחנוכת הבית ולהישאר איתו בקשר חברי לנצח נצחים, אבל בשורה תחתונה, תפקידו מסתיים עם סיום הבנייה).

תהליך הבנייה מורכב ממשימות רבות ותתי משימות מורכבות ולא פשוטות לעיתים. יש החלטות ובחירות אינסוף עליהן צריך לתת את הדעת. לרובנו אין את הידע המקצועי הנדרש לפקח על התהליך כולו. וכמו בכל תהליך הפקה מורכב, מומלץ לתת את המושכות לבעלי הידע והניסיון הרב- והנה לכם מפקח הבנייה. שידו תהיה בכל, שמירב ההחלטות והמשימות יעברו דרכו ותחת ניהולו. זה השקט, השלווה ואיכות הבנייה שלכם- שווה כל שקל? שווה!

אדריכלים בבאר שבע

הנטייה שלנו היא תמיד לחסוך. לחשוב איך ניתן להוזיל. אבל זו טעות בתהליך ארוך, סבוך ויקר כמו בנייה עצמית. נסו לחשוב במקום- איך ניתן לייעל? מפקח בנייה נשמע לרובנו כמו הוצאה לא הכרחית, כי הוא לא זה שמרצף, יוצק, צובע או קודח בפועל, הוא רק מפקח. אבל ה"רק" הזה יכול לייעל המון את התהליך, למנוע בעיות וטעויות, ובכלל, לאפשר לכם להמשיך לעבוד במה שאתם עובדים.

תחומי האחריות של המפקח רבים, מגוונים וחשובים:

הוא מכין ומארגן את תוכניות העבודה למכרזים מול בעלי מקצוע. ממליץ על בעלי מקצוע טובים מהיכרות אישית והתנסות מהעבר. מנהל ומבצע את המו"מ מולם על מנת להשיג את הצעת המחיר הטובה ביותר, שלא תהיה בהכרח הזולה ביותר, אלה האיכותית ביותר. מלטש ומנקה את כל חסרי הניסיון החוצה, ודואג להכניס לביתכם (העתידי) את הטובים ביותר ביחס למחיר.

הוא מתאם את העבודה מולם ודואג לצפי ולשמירה על לו"ז מסודר. כדי לסבר לכם את האוזן (או את העין😊) יש בממוצע כ-40 בעלי מקצוע שונים מולם צריך להתנהל בתהליך בנייה פרטית. הוא יפקח על איכות העבודה שלהם וידאג שהיא תתבצע ברמה הנדרשת.

הוא יפקח על העברת הכספים לבעלי המקצוע, ברמה מדודה ונכונה, על מנת לוודא שהאינטרס שלכם יישמר וידכם תהיה תמיד על העליונה. זה ישמור עליכם שלא להיכנע ללחצים של בעלי מקצוע, על כל מה שלא יתרחש. ובאופן כללי, המפקח יהיה עם היד על הדופק כל הזמן, על מנת לדאוג שאין חריגה גדולה מדי מהתקציב שהוגדר מראש מולכם.

אז רגע לפני שבוחרים, כדאי להכיר את הסוגים השונים:

שלחו הודעה לקבלת המלצה
על מפקח בנייה מומלץ!

או שתשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

אל תשכחו שבסופו של יום- הרצף "רק" מרצף, הקבלן "רק" בונה את השלד והחשמלאי "רק" מניח את מערכת החשמל בבית. המפקח הוא בעצם המנצח על כל התזמורת הזו. נדרש ממנו ידע עצום- הבנה בריצוף, בקונסטרוקציה, בחשמל ובכל אלמנט שייכנס אליכם הבייתה. הוא המפיק, הוא העיניים שמביטות מעל, הוא השומר עליכם ועל כספכם. אם עבודה כלשהי מתבצעת באופן לא מקצועי ואיכותי, הוא האחד שישים את הברקס לפני העברת הכספים במלואם, עד לסיום העבודה באופן מספק ומקצועי. וזה שווה לכם הון!

 

איך בוחרים מפקח בנייה?

כמו בכל בחירה של בעל מקצוע, קיימות אינספור אפשרויות וטווח לא קטן של מחירים. חשוב לעשות את ההחלטה הנכונה בבחירה של מפקח הבנייה, ולו מהסיבה שהוא מפקח על כל שאר בעלי המקצוע. חשוב להימנע מטעות נגררת ולבחור מפקח בנייה מקצועי ונכון עבורכם. לפניכם מספר כללי יסוד לבחירה נכונה:

  1. שימו לב שאתם משדרים על אותו גל

כבר מהשיחה הראשונה תוכלו לשים לב לפרטים הקטנים שמצביעים לכם על סוג הבנאדם שמולכם. מפקח הבנייה הוא בעל המקצוע איתו תפגשו בתדירות הגבוהה ביותר. וודאו שיש לו יחסי אנוש טובים. שהוא מבין אתכם ואת הצרכים שלכם, שתוכלו להרגיש בנוח לגשת אליו עם שאלות, לעלות תהיות והתלבטויות. אם זה לא כך, אז עדיף שלא הוא יהיה האחד.

  1. בחרו מפקח עם ניסיון והמלצות

"אין חכם כבעל ניסיון" אמרו וצדקו. יש דברים שלא לומדים בשום בית ספר, רק בשטח עצמו. בדקו שתי וערב כמה שנים ניסיון יש לו בענף, והאם יש לו ניסיון בתחום הבתים הפרטיים באופן ספציפי. בדקו לגבי ההכשרה שלו ושאלו על פרויקטים שהוא ביצע בעבר. במקביל ובעדינות, תבקשו גם טלפונים של כמה ממליצים. לקוחות קודמים יוכלו להאיר לכם את העיניים לגבי נקודות שאולי כלל לא חשבתם עליהן.

 

טיפ קטן- בקרו באתר שהוא מפקח עליו ממש עכשיו. הסדר והניקיון בשטח יוכלו לתת לכם אינדיקציה יפה לגבי סגנון וטיב העבודה שלו. אם האתר מבולגן, מלוכלך, ומרגיש שאין שם בעל בית, תבינו שזה לא המפקח המומלץ. איכות העבודה בסופו של יום מתחילה מסדר וניקיון באתר.

בחרו מפקח בנייה שגר בסמוך לפרויקט

  1. בחרו מפקח בנייה שגר בסמוך לפרויקט

מאחר ומדובר בבעל מקצוע שעתיד לפקוד את השטח באופן תדיר, חשוב שיגור בקרבת מקום. בדקו איתו, טרם התחלת העבודה, את מספר ההגעות הצפויות שלו לאתר בשבוע. רצוי שהוא יהיה נוכח לפחות 4-5 פעמים בשבוע מהסיבה הפשוטה שכך הוא יוכל לעקוב במקצועיות וביקורתיות טובה דיה אחר הפרויקט. וודאו עם המפקח כמה פרויקטים נוספים יש לו במקביל. כמות גבוהה מדי (יותר מ4-5 במקביל) לא תוכל לאפשר לו להיות זמין לשטח במידה הנדרשת.

 

  1. בדקו לגבי האפשרות שלו לחסוך לכם כסף

לרוב, מפקחים מקושרים עם לא מעט בעלי מקצוע ויודעים לקבל הצעות מחיר אטרקטיביות יותר. מפקח טוב יידע לחסוך לכם כסף, חד משמעית. הוא יוכל לקבל הנחות מהקבלן, להימנע מטעויות, לתזמן נכון את בעלי המקצוע (זמן =כסף) ולהביא לרמת גימור גבוהה ללא צורך בתיקונים והשלמות לאחר הבנייה. הוא יוכל לחלק לכם נכון את התקציב, יידע להתריע לפני חריגה, להעמיד אתכם במקום ולהרים לכם דגל אדום לפני שעושים מהלך שעלול לפגוע בכם בהמשך.

  1. תעשו תיאום ציפיות

תקשורת היא מילת המפתח (בכל תחום בחיים בערך). דברו איתו, פרשו בפניו את הדברים ואיך לדעתכם הם אמורים להיות. דברו על ציפיות ואילוצי לו"ז, על איכויות ועל אילוצים בשטח. במקביל, נסו להבין ממנו מה הוא מצפה מכם לאורך התהליך.

 

במסגרת תיאום הציפיות, רצוי שתסגרו את כל הקצוות הפתוחים. וודאו שהוא האחראי על שחרור התשלומים לבעלי המקצוע. בקשו ליווי מלא ואחראי במועדי החתימה על החוזים מול בעלי המקצוע השונים. המפקח אמור להעניק לכם מהתובנות האישיות שלו ולדאוג להכניס לחוזה כוכביות שיעזרו לכם לעבור את התהליך באופן הטוב ביותר. וודאו עם המפקח שהוא מודע לכך שהוא נושא בכל האחריות לביצוע העבודות. זה לא אומר שהוא האדם שייתן לכם את תעודות האחריות של כלל בעלי המקצוע, זה אומר שהוא מוודה את עבודתו של כל בעל מקצוע והוא מאשר שהיא נעשתה בצורה הטובה ביותר. אם המפקח לא מוכן לקחת אחריות מלאה על כל התהליך, רצוי שתידלק לכם נורה אדומה…

לסיכום:

מפקח טוב, בפיקוח צמוד, ידרוש מכם בין 50-100 אלף ₪. אם קיבלתם הצעת מחיר נמוכה מזו, כנראה שהפיקוח אינו צמוד כפי שאתם חושבים, או שמדובר במפקח צעיר בניסיונו יחסית. אל תנסו לחסוך כסף בבחירת המפקח. מפקח טוב יוכל לחסוך לכם הרבה הרבה כסף ולוודא טיב וגמרים של עבודה. הוא יהיה היועץ שלכם, השקט שלכם, הליווי הצמוד שלכם בפרויקט חייכם- וזה שווה כל שקל. בחרו בחוכמה, וכל התהליך יראה כך😊

 

המון המון בהצלחה- מי ייתן ותבחרו מפקח באופן מפוקח!

אהבתם את המאמר? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

גבריאל תורן חי את תחום הנדל"ן החל משנת 2005 ובנה את ביתו הפרטי ושרד כדי לספר 🙂
מנסיונו העשיר מתחום הבנייה, נולד אתר המומחה מתוך תשוקה להדריך ולעזור לבונה הפרטי בישראל מא' עד ת'
מאחורי הקלעים: נשוי +3 וחובב אפייה מושבע.

*מוזמנים בשמחה לפנות  להתייעצות,  קבלת המלצות על בעלי מקצוע בכל שלב בתהליך הבנייה שלכם.

מאמרים נוספים

עקרונות לבחירת קבלן שלד

אז רגע לפני סגירת החוזה הכי משמעותי בתהליך הבנייה, אני כאן לנסות ולעזור לכם לשים דגש על נקודות חשובות לפני החתימה על חוזה השלד ונקודות לבחינה של קבלן השלד.

קרא עוד »

בניייה ושיפוץ בזמן קורונה

הבורסה צונחת צניחה חופשית, המדינה עמוק בתוך בהלת הקורונה, זה בדיוק הזמן לבנות ולשפץ למען העתיד הפיננסי שלנו. עם זאת צריך לעשות זאת נכון. נשמע מוזר? נסביר.

קרא עוד »

דלתות אלומיניום

דלתות האלומיניום הפכו בשנה האחרונה לפתרון האידיאלי בתכנון מתחמי פנים. בדלתות תמצאו את השילוב הנכון בין עיצוב לאיכות ובין עמידות גבוהה לגמישות מלאה בסגנון הבית.

קרא עוד »

חימום תת רצפתי על מים

מערכת חימום שכזו, תדאג לחמם את גופנו היטב ולתת לנו הרגשה כאילו אנחנו עטופים בשמיכת הצמר הכבדה של סבתא. אבל תכלס, נהיה בלעדיה- סוג של להיות עם ולהרגיש בלי…

קרא עוד »

שמאי לקבלת מימון

אחד מבעלי המקצוע החשובים ביותר אשר כולל את תהליך התכנון והמימון של הבנייה הוא שמאי מקרקעין.
שמאי מקרקעין מוסמך, תפקידו לתת את הערכת השווי של הנכס.

קרא עוד »
קבלן מפתח

חוזה מול חברת הפיתוח

זכיתם במגרש החלומות שלכם והתקדמתם עוד צעד אל החלום הישראלי.
השלב הבא הוא לפנות לחברת הפיתוח האחראית על פיתוח האזור מטעם משרד השיכון ולחתום על חוזה הפיתוח מולה.

קרא עוד »

מדידת המגרש

לפני תחילת תהליך התכנון על ידי האדריכל, תידרשו להוציא מפת מדידה עדכנית שנמדדה על ידי מודד מוסמך.

קרא עוד »

חומרי איטום

היריעה עשויה בבסיסה מזפת מעובדת בשילוב חומרים פולימרים המקנים ליריעה את האיכות והעמידות לאורך שנים ומספקת איטום הגג מרטיבות ובידוד מחום וקור.

קרא עוד »

איטום הבית

היי חברים,
בואו נדבר על נושא האיטום, נושא אפרורי ולא עיצובי אבל חשוב מאין כמוהו.
כנסו למאמר!

קרא עוד »
קבלני בניין

קבלני בנייה

לקוחה כועסת פנתה אלי ושאלה "איך יכול להיות שהקבלן שלך נתן לי הצעת מחיר ואני מצאתי קבלן במחיר נמוך יותר?

קרא עוד »
מכון העתקות

מכון העתקות

חשבתם פעם למה קוראים להדפסות אור – הדפסות אור / הדפסות שמש?
כל פעם משתמשים במונחים האלו אנחנו לא יודעים מה הקשר בין זה לבין הגרמושקה היפה שאנחנו מקבלים במכון העתקות.

קרא עוד »
בדיקות מעבדה

בדיקות מעבדה

אני מניח שאתם כבר בעיצומו של תהליך היתר הבנייה ומתאר לעצמי ששמעתם לא פעם את המושג "בדיקות מעבדה / מכון בדיקות" אז הנה – זה הגיע גם אליכם.

קרא עוד »

בניייה עם לוחות ICF

מתקדמים לשיטת הבניה הטובה בישראל! לגור כל ימות השנה בבית נעים ולשלם פחות   היתרונות הבולטים של המגורים בבית שנבנה עם לוחות ICF  בשנים האחרונה

קרא עוד »
קבלן שלד

קבלן שלד

כל פרוייקט של בניית בית מתחיל עם שלב בניית השלד של המבנה. מלאכת בניית השלד של המבנה היא ההתמחות ספציפית הדורשת ידע רוב וציוד מקצועי

קרא עוד »
קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים לבית מתכננים שיפוץ לחדר האמבטיה? נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זה הרגע להזמין קרמיקה וכלים סניטריים לחדרי השירותים והמקלחת! שיפוץ או בנייה

קרא עוד »
מטבחים

מטבחים

מעוניינים לשפץ או לבנות מטבח חדש? היום יש לכם אפשרות לבחור את העיצוב המתאים לכם ביותר ולהינות ממטבח איכותי מחומרי גלם חזקים שישמש אתכם לשנים

קרא עוד »
קבלן איטום

קבלן איטום

נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זקוקים לעבודות איטום מקצועיות? זה הזמן לבחור קבלן לעבודות איטום! עבודות האיטום של הבית בשלבי הבנייה וגם לאחריהם הן חשובות

קרא עוד »
קבלן גמרים

קבלן גמרים

קבלן גמרים מקצועי בכל בנייה של בית פרטי יש מספר שלבים עד לסיום הפרוייקט. מכיוון שזהו פרוייקט מורכב, בכל שלב של הבנייה אתם נדרשים לפנות

קרא עוד »
קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום מקצועי עבודות אלומיניום הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מעבודות בניית בית ומעבודות שיפוצים. האלומיניום משמש למגוון עבודות כגון בניית חלונות, חיפויים לקירות

קרא עוד »
איטום גגות

איטום גגות

עבודת איטום גגות איטום גגות היא אחת העבודות החשובות ביותר שיש לבצע בכל מבנה, בין אם זה למגורים ובין אם זה למסחר או לעסקים. את

קרא עוד »
גגות רעפים

גגות רעפים

מעוניינים בהתקנה או תיקון של גג רעפים? גג רעפים מביא איתו יתרונות רבים ועם תחזוקה נכונה, הוא יכול להחזיק לשנים רבות ללא צורך בתיקונים או

קרא עוד »
architecture, render, external

מעצבת פנים בחיפה

בכל תכנון בנייה של בית חדש או שיפוץ של בית קיים, אנחנו נדרשים לקבוע איך יראה העיצוב של הבית. אם בעבר נאלצנו להסתפק בעצות לא

קרא עוד »
electrician, electric, electricity

חשמלאי בחולון

אחד מאנשי המקצוע החשובים בכל בנייה של בית חדש או בעבודות שיפוצים הוא החשמלאי. עבודות הקשורות לתשתית החשמל בבית מיועדות אך ורק לעבודת חשמלאי מוסמך.

קרא עוד »
אדריכלים בבאר שבע

בנייה קלה בראשון לציון

במדינות רבות בעולם בניית בתים פרטים מתבצעת על-ידי בנייה קלה. בנייה זו מתבצעת ברובה במפעל ומאפשרת התקנת חומרי הגלם בשטח המיועד לבנייה בצורה יחסית קצרה.

קרא עוד »
קבלן שלד

בנייה ירוקה בשרון

קניתם שטח לבנייה בשרון? מזל טוב! זה הזמן לבחור את אנשי המקצוע לבניית הבית החדש שלכם. כיום, אחת משיטות הבנייה המתקדמות ביותר היא שיטת הבנייה

קרא עוד »

אדריכלים בבאר שבע

העיר באר שבע הפכה ב-2 העשורים האחרונים למוקד בנייה משמעותי ביותר. כיום, ניתן לראות בניית בתים פרטיים בשכונות חדשות בעיר באר שבע אשר מתוכננים בשיטות

קרא עוד »

שיפוצניק בירושלים

שיפוצניק מומחה בירושלים כותרת המאמר שיפוצניק בירושלים קצת מטעה. אני רוצה לדבר איתכם על תחום השיפוץ בכלל ועל כלי מדהים שקיים מבלי שאפילו נדע עליו. אבל אל

קרא עוד »

שיפוצים במרכז

שיפוצים במרכז הארץ שיפוץ זאת מילה גדולה. זהו משהו שרציתם (או הייתם חייבים), חלמתם עליו, חסכתם אליו, תכננתם אותו בראשכם, קבעתם תאריך לתחילת הפרוייקט וכשהגיע

קרא עוד »
condominium, condo, architecture

שיפוץ בניין משותף

שיפוץ בניין משותף – כל מה שצריך לדעת אם חשבתם ששיפוץ ביתכם או דירתכם זהו מבצע מורכב והוא אכן מורכב מאד, תארו לכם שיפוץ בניין משותף.

קרא עוד »

עיצוב פנים בתל אביב

עיצוב פנים ושיפוצים עיצוב פנים, שיפוצים, תכנוני בנייה, קבלנים כולם ועוד הן מילים מפחידות איתן צריך להתמודד כל מי שניגש בעיניים פתוחות לפרויקט שיפוץ. אם

קרא עוד »
קבלן מפתח

קבלן מפתח באשקלון

קבלן מפתח באשקלון קבלן מפתח מומלץ באשקלון המילה שיפוץ או שיפוצים היא מילה אטקראקטיבית אפילו. אנחנו כל הזמן רוצים לשפץ. בדרך כלל זה לגבי גופינו

קרא עוד »
שליכט צבעוני

ביצוע שליכט צבעוני

המאמר המלא על איך תבצעו שליכט צבעוני בעצמכם.
איזה כיף, אתם מתקדמים עם הבנייה, הבית כבר מרגיש מוחשי ועכשיו זה הזמן לזריקת צבע חיצונית. הטיפים הכי טובים ליישום שליכט חיצוני מחכים לכם במאמר…

קרא עוד »
קבלן טיח

קבלן טיח

קבלן טיח מה צריך לדעת על קבלן טיח  בונים רבים מגיעים לשלב הטיח אך לא יודעים בדיוק מה לבקש, מה לשאול ומה לדרוש מקבלן הטיח,

קרא עוד »
קבלן שלד

יועץ קרקע

יועץ קרקע הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט אחד השלבים היותר חשובים לפני תחילת התכנון הוא הזמנת יועץ הקרקע וקבלת דו"ח מסודר. מתי עושים את זה,

קרא עוד »
burglar, burglary, surveillance camera

גנבים, ראו הוזהרתם!

גנבים, ראו הוזהרתם! רוצים להרגיש בטוחים בבית? זה המאמר בשבילכם מאמר חשוב בנושא אזעקות ומצלמות לבית, על מה חשוב לשים לב, מה צריך להכין ואיך

קרא עוד »
קבלן מפתח

קבלן מפתח

קבלן מפתח שאלת השאלות- קבלן מפתח או הפרדת קבלנים? כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הכי נכונה עבורכם , השקעתי והכנתי לכם טבלה שמרכזת את היתרונות

קרא עוד »
אודותינו

מילון מושגים

מילון מושגים מילון מושגים לעולם הבנייה והשיפוצים שמעתם על מושג ולא הבנתם על מה מדברים? כנסו למאמר ותתחילו להבין גם אתם שיפוצניקית מדוברת… מילון מושגים

קרא עוד »
בנייה ירוקה בשרון

איך לבחור מפקח בניה

איך לבחור מפקח בניה עומדים לבחור מפקח בניה? מה חשוב לבדוק, מה לשים לב והאם המפקח צריך להיות שכן שלכם?! אם אתם בתהליך התכנון, חשוב

קרא עוד »
דילוג לתוכן