בדיקות מעבדה

בדיקות מעבדה – מתחילים את הניסוי…

 

שלום לכם מדענים יקרים 🤠

אני מניח שאתם כבר בעיצומו של תהליך היתר הבנייה ומתאר לעצמי ששמעתם לא פעם את המושג "בדיקות מעבדה / מכון בדיקות" אז הנה – זה הגיע גם אליכם.במסגרת בניית בית פרטי וכדי לקבל טופס 4 בסוף התהליך, חלק מהחוקים הם ביצוע של בדיקות מעבדה.למה? עם כל הכבוד לבעלי המקצוע המעולים שתבחרו, גם הם יכולים לפשל ולבצע עבודה לא טובה, לא בכוונה רעה אלא כי כך יצא.

נכון שבדיקות המעבדה האלו אומנם עולות לנו עוד כמה אלפי שקלים אבל שומרות ומגינות עלינו מפני נזקים של עשרות ומאות אלפי שקלים!

חשוב מאוד לוודא שכל הבדיקות מבוצעות בזמן המיועד להם ובהזמנת הסכם הבדיקות תבקשו לקבל הסבר במילים פשוטות מתי כל בדיקה נעשית (חסכתי לכם וכתבתי פירוט בהמשך המאמר…)כדי שתקלות לא יקרו, המדינה קבעה שחלק מתהליך תקין של הביקורת על איכות הבנייה הוא הזמנת מכון בדיקות אובייקטיבי שבודק כמה וכמה שלבים במהלך הבנייה לוודא את תקינות הבנייה.

תזכרו לסגור הזמנת עבודה עם מכון הבדיקות כבר בתהליך היתר הבניה (לאחר קבלת החלטת ועדה)

ולא פחות חשוב מכך – לשמור את כל הבדיקות שנשלחות אליכם במייל בתוך תיקייה מסודרת במחשב עם שם כל בדיקה ורצוי גם להכין עותק מודפס ולתייק בקלסר נפרד, אתם תצטרכו את הבדיקות האלו בהמשך.

שימו לב שבקבלת הסכם הזמנת המעבדה יש מספר הסכם בראש הדף, אותו אתם מעבירים לקבלן שלכם לשיוך של כל הבדיקות לבית שלכם.

מכון הבדיקות הוא בקרת האיכות האובייקטיבית שלכם, הם נטו לטובת הבונים וחלילה לא רוצים להכשיל שלא לצורך.

בדיקות מעבדה

הבדיקות שמבצעים בשטח הם :

 1. בדיקות חוזק בטונים על פי תקן ישראלי 26 – הבדיקה כוללת נטילת דגימה מכל יציקה (רצפה, תקרה, כלונסאות, קורות יסוד ויציקות מרתף) ובדיקה של חוזק הבטון לאחר 7 ימים ולאחר 30 ימים לבדיקת טיב ואיכות הבטון.התוצאות הסבירות נעות
 1. בדיקות אינסטלציה סניטרית בהתאם לתקן ישראלי 1205 – בודקים את הצנרת של הביוב ואספקת המים לוודא שיש מעבר מים מלא ללא נזילות ודליפות / סתימות , בודקים שהזויות נכונות ונזכיר שהבדיקה חייבת להתבצע מיד לאחר התקנת מערכת האינסטלציה והביוב (לפני כיסוי הצנרת בבטון או חלילה עם שומשום כבר).
 2. בדיקת דוד שמש על פי תקן ישראל 579.2 – במסגרת הבדיקות, בודקים כמה פרמטרים בדוד השמש ובקולטים ובין היתר: סימון טכני, בדיקת לחץ (12 אטמוספירות) , עמידות בפני גשם ולחות, בטיחות חשמלית, טרמוסטט וטמפ' המים והגבלת החימום.

בקולטים בודקים: אטימות, תפוקת חום, עמידות וסוג ואיכות חומרי הקולטים. 

את הבדיקה מבצעים כחלק מתהליך קבלת טופס 4.

 1. בדיקות לאטימות מרחבים מוגנים ע"פ תקן ישראלי 4577 – הבדיקה בוחנת האם המרחב המוגן עומד בתקן האטימות, את הבדיקה מבצעים לקראת סיום הבנייה לאחר התקנת חלון ודלת הדף , חלון אלומיניום וניקוי האטמים.

צריך להקפיד לשים חומר אטימה בקצה הצינור בכל הצינורות שמגיעים לשקעים ולמפסקים.

 1. בדיקות טיח על פי תקן ישראלי 5075 – הבדיקה נעשית לאחר לפחות 30 ימים מיישום הטיח בממ"ד, הטיח בממ"ד שונה מהטיח ביתר קירות הבית (שכבת בגר / טיח 770 של כרמית / תרמוקיר PL130 ) כאשר המטרה של הטיח הזה הוא במקרה של פגיעת טיל חלילה, לא יעופו חלקי טיח על יושבי הממ"ד.

את הבדיקה מבצעים על ידי חשיפה של הקיר עד לשכבת הטיח ב-3 נקודות בקוטר 5 ס"מ וקבלת פולסים חוזרים מאיכות הטיח על ידי מכשיר בדיקה ייחודי.

 1. מערכות החשמל – בודק המעבדה מוודא שאכן כל אביזרי החשמל שהחשמלאי שלכם השתמש בהם במהלך הבנייה עומדים בתו התקן הישראלי , חשוב להקפיד על העניין גם בסיכום מול החשמלאי שלכם במסגרת הזמנת העבודה.
 2. בדיקת שליפת אבן על פי תקן ישראלי 1555 , 2378 – במידה וביצעתם חיפוי באבן של חומה במעטפת המגרש, בודק המעבדה מגיע לבצע בדיקת שליפת אבן על פי התקן.

רצוי להתקשר לנציג המעבדה בטרם ביצוע החיפוי בכדי לוודא את התקן וליישם את זה בשטח כראוי ולסכם עם הקבלן שמבצע לכם את חיפוי החומה שהתשלום כפוף לאישור מכון הבדיקות לשליפת האבן.

 1. בדיקת גז ראדון על פי תקן ישראלי 4175 – במידה ובניתם מרתף, צריכה להתבצע בדיקה של גז ראדון, זה גז אצילי ללא ריח או צבע אך בהחלט יכול להיות מסוכן לבריאות בהתפרקות שלו בכמות גדולה של גז.

הבדיקה מבוצעת במשך 48 שעות על ידי הצבת מכשור לגילוי הגז והכמות שלו.

להשכלה כללית, גז הראדון נוצר מהתפרקות כימית באדמה וחודר דרך שכבות הבטון והטיח ועלול לגרום למחלות קשות, לא צריך להילחץ – הגז נמצא כמעט בכל מקום שאנחנו נמצאים אך בכמויות נמוכות, כך שחשוב להקפיד ולאוורר מקומות סגורים, לפתוח חלונות ולנשום אוויר צח.

פנו אלינו לקבלת הצעת מחיר לבדיקת מעבדה
שלחו לנו הודעה

או שתשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

טיפים חשובים בכל הקשור למעבדות:

 1. בהזמנת העבודה לקבל פירוט אילו בדיקות נכללות, בפירוט הבית שאתם מתכננים לבנות נציג המעבדה ידע אילו בדיקות לכלול, תוודאו שהכל כתוב ומופיע.
 2. בקשו מהמפקח שלכם / הקבלן לעדכן אתכם כאשר הבודק מטעם המעבדה מגיע לשטח לבדיקות, חשוב לוודא שהבדיקות אכן מבוצעות כראוי, שלא משחקים לכם עם הבטון, שלא מעגלים פינות, הרבה יותר פשוט לטפל בבעיות עכשיו מאשר בהמשך.
 3. עדכנו את קבלן השלד שלכם על הסכם מכון הבדיקות שסגרתם ושלחו לו עותק כך שיהיה לו את מספר ההסכם זמין ואת פירוט העבודות.
 4. תציינו בחוזה התקשרות עם הקבלן שאחריות הזמנת מכון הבדיקות ואישור המכון הוא באחריותו, כך שאם בדיקת בטון התקבלה לא תקינה, הוא צריך לשאת בעלויות של בדיקה נוספת וקידוח גלילים.
 5. לוודא שהקבלן לא מזמין את נציגי מכון הבדיקות בשעות אחר הצהריים (16.00 והלאה) אפילו אם מדובר על שעון קיץ, במקרה כזה עלולים לחייב אתכם על תשלום נוסף, הקבלן המנוסה צריך לדעת לתזמן את העבודות בהתאם.
 6. בחוזה ההתקשרות עם האינסטלטור תציינו שהאחריות להזמנת מכון הבדיקות היא עליו ובמידה והבדיקה נכשלת היא על חשבונות והוא צריך לתקן ולהזמין אותם שוב על חשבונו!
 7. תדברו ישירות עם המעבדה שסגרתם איתו ותבקשו לדעת מי הבוחן שמגיע לשטח, תבקשו ממנו לקבל עדכונים מתי הוא מגיע לבדיקה ולהבהיר לו שכל עניין האיכות מאוד חשוב לכם, הוא יתייחס אליכם בהתאם ויבין שיש כאן בונים רציניים (מכוני הבדיקות בעד בונים רציניים J )

 

 

מקווה שעזרתי לכם ונתתי לכם כיוון מה לבדוק ועל מה להקפיד.

אהבתם את המאמר? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

גבריאל תורן חי את תחום הנדל"ן החל משנת 2005 ובנה את ביתו הפרטי ושרד כדי לספר 🙂
מנסיונו העשיר מתחום הבנייה, נולד אתר המומחה מתוך תשוקה להדריך ולעזור לבונה הפרטי בישראל מא' עד ת'
מאחורי הקלעים: נשוי +3 וחובב אפייה מושבע.

*מוזמנים בשמחה לפנות  להתייעצות,  קבלת המלצות על בעלי מקצוע בכל שלב בתהליך הבנייה שלכם.

בניייה ושיפוץ בזמן קורונה

הבורסה צונחת צניחה חופשית, המדינה עמוק בתוך בהלת הקורונה, זה בדיוק הזמן לבנות ולשפץ למען העתיד הפיננסי שלנו. עם זאת צריך לעשות זאת נכון. נשמע מוזר? נסביר.

קרא עוד »
קבלני בניין

קבלני בנייה

לקוחה כועסת פנתה אלי ושאלה "איך יכול להיות שהקבלן שלך נתן לי הצעת מחיר ואני מצאתי קבלן במחיר נמוך יותר?

קרא עוד »
קבלן שלד

קבלן שלד

כל פרוייקט של בניית בית מתחיל עם שלב בניית השלד של המבנה. מלאכת בניית השלד של המבנה היא ההתמחות ספציפית הדורשת ידע רוב וציוד מקצועי

קרא עוד »
קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים לבית מתכננים שיפוץ לחדר האמבטיה? נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זה הרגע להזמין קרמיקה וכלים סניטריים לחדרי השירותים והמקלחת! שיפוץ או בנייה

קרא עוד »
מטבחים

מטבחים

מעוניינים לשפץ או לבנות מטבח חדש? היום יש לכם אפשרות לבחור את העיצוב המתאים לכם ביותר ולהינות ממטבח איכותי מחומרי גלם חזקים שישמש אתכם לשנים

קרא עוד »
קבלן איטום

קבלן איטום

נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זקוקים לעבודות איטום מקצועיות? זה הזמן לבחור קבלן לעבודות איטום! עבודות האיטום של הבית בשלבי הבנייה וגם לאחריהם הן חשובות

קרא עוד »
קבלן גמרים

קבלן גמרים

קבלן גמרים מקצועי בכל בנייה של בית פרטי יש מספר שלבים עד לסיום הפרוייקט. מכיוון שזהו פרוייקט מורכב, בכל שלב של הבנייה אתם נדרשים לפנות

קרא עוד »
קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום מקצועי עבודות אלומיניום הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מעבודות בניית בית ומעבודות שיפוצים. האלומיניום משמש למגוון עבודות כגון בניית חלונות, חיפויים לקירות

קרא עוד »
איטום גגות

איטום גגות

עבודת איטום גגות איטום גגות היא אחת העבודות החשובות ביותר שיש לבצע בכל מבנה, בין אם זה למגורים ובין אם זה למסחר או לעסקים. את

קרא עוד »
גגות רעפים

גגות רעפים

מעוניינים בהתקנה או תיקון של גג רעפים? גג רעפים מביא איתו יתרונות רבים ועם תחזוקה נכונה, הוא יכול להחזיק לשנים רבות ללא צורך בתיקונים או

קרא עוד »
architecture, render, external

מעצבת פנים בחיפה

בכל תכנון בנייה של בית חדש או שיפוץ של בית קיים, אנחנו נדרשים לקבוע איך יראה העיצוב של הבית. אם בעבר נאלצנו להסתפק בעצות לא

קרא עוד »
electrician, electric, electricity

חשמלאי בחולון

אחד מאנשי המקצוע החשובים בכל בנייה של בית חדש או בעבודות שיפוצים הוא החשמלאי. עבודות הקשורות לתשתית החשמל בבית מיועדות אך ורק לעבודת חשמלאי מוסמך.

קרא עוד »
אדריכלים בבאר שבע

בנייה קלה בראשון לציון

במדינות רבות בעולם בניית בתים פרטים מתבצעת על-ידי בנייה קלה. בנייה זו מתבצעת ברובה במפעל ומאפשרת התקנת חומרי הגלם בשטח המיועד לבנייה בצורה יחסית קצרה.

קרא עוד »
קבלן שלד

בנייה ירוקה בשרון

קניתם שטח לבנייה בשרון? מזל טוב! זה הזמן לבחור את אנשי המקצוע לבניית הבית החדש שלכם. כיום, אחת משיטות הבנייה המתקדמות ביותר היא שיטת הבנייה

קרא עוד »

אדריכלים בבאר שבע

העיר באר שבע הפכה ב-2 העשורים האחרונים למוקד בנייה משמעותי ביותר. כיום, ניתן לראות בניית בתים פרטיים בשכונות חדשות בעיר באר שבע אשר מתוכננים בשיטות

קרא עוד »

שיפוצניק בירושלים

שיפוצניק מומחה בירושלים כותרת המאמר שיפוצניק בירושלים קצת מטעה. אני רוצה לדבר איתכם על תחום השיפוץ בכלל ועל כלי מדהים שקיים מבלי שאפילו נדע עליו. אבל אל

קרא עוד »

שיפוצים במרכז

שיפוצים במרכז הארץ שיפוץ זאת מילה גדולה. זהו משהו שרציתם (או הייתם חייבים), חלמתם עליו, חסכתם אליו, תכננתם אותו בראשכם, קבעתם תאריך לתחילת הפרוייקט וכשהגיע

קרא עוד »
condominium, condo, architecture

שיפוץ בניין משותף

שיפוץ בניין משותף – כל מה שצריך לדעת אם חשבתם ששיפוץ ביתכם או דירתכם זהו מבצע מורכב והוא אכן מורכב מאד, תארו לכם שיפוץ בניין משותף.

קרא עוד »

עיצוב פנים בתל אביב

עיצוב פנים ושיפוצים עיצוב פנים, שיפוצים, תכנוני בנייה, קבלנים כולם ועוד הן מילים מפחידות איתן צריך להתמודד כל מי שניגש בעיניים פתוחות לפרויקט שיפוץ. אם

קרא עוד »
קבלן מפתח

קבלן מפתח באשקלון

קבלן מפתח באשקלון קבלן מפתח מומלץ באשקלון המילה שיפוץ או שיפוצים היא מילה אטקראקטיבית אפילו. אנחנו כל הזמן רוצים לשפץ. בדרך כלל זה לגבי גופינו

קרא עוד »
דילוג לתוכן