יועץ קרקע

הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט

אחד השלבים היותר חשובים לפני תחילת התכנון הוא הזמנת יועץ הקרקע וקבלת דו"ח מסודר. מתי עושים את זה, למה זה כל כך חשוב וכמה זה הולך לעלות לכם, הכל כאן במאמר שהכנו לכם…

יועץ קרקע ובדיקות

היי חברים,

במאמר זה נדבר על חלק מהבדיקות שצריך לעשות לתכנון המבנה.

במסגרת התכנון האדריכלי, אתם מתבקשים להזמין סקר קרקע שמטרתו היא לבחון את שכבות הקרקע במגרש שלכם.

את הדו"ח של הקרקע עורך יועץ קרקע ומתבצע בפועל על ידי קודח מיומן והעלות של דו"ח שכזה היא כ-6,000 ₪ + מע"מ , תלוי בנגישות, בסוג הקרקע, במספר המגרשים לבדיקה בו זמנית ועוד.

המלצה חמה: אם אתם יודעים שהמגרש ממוקם בסביבה סלעית קשה או שקיימים מי תהום בעומק יחסית נמוך, חשוב מאוד להזמין את דו"ח הקרקע בשלב כמה שיותר מוקדם ועוד בטרם הכנת התוכנית האדריכלית!! לעיתים, דו"ח קרקע יכול לשנות לחלוטין את פני התמונה בעקבות ממצאים של אדמה סלעית הקשה לקידוח וחפירת כלונסאות (יכול לייקר את הצעת המחיר לשלד בעשרות אלפי שקלים!) או להבדיל אדמה עם מי תהום בעומק של כמה מטרים שיכולה לבטל לחלוטין את תוכניות המרתף שתכננתם.

חשוב מאוד לקחת יועץ קרקע מוסמך ומנוסה שידע לאבחן נכון את הקרקע, הדבר משפיע כתגובת שרשרת על אופן חוזק המבנה, על השלד שלו ועל היציבות כאשר כל המידע על הקרקע מועבר לקונסטרוקטור שבוחן את הממצאים ועל פי זה עורך את חישובי הקונסטרוקציה של המבנה.

 

 

יועץ קרקע

בקשו מאיתנו
המלצה על יועץ קרקע מומחה

או שתשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

המלצה חמה: אם אתם יודעים שהמגרש ממוקם בסביבה סלעית קשה או שקיימים מי תהום בעומק יחסית נמוך, חשוב מאוד להזמין את דו"ח הקרקע בשלב כמה שיותר מוקדם ועוד בטרם הכנת התוכנית האדריכלית!! לעיתים, דו"ח קרקע יכול לשנות לחלוטין את פני התמונה בעקבות ממצאים של אדמה סלעית הקשה לקידוח וחפירת כלונסאות (יכול לייקר את הצעת המחיר לשלד בעשרות אלפי שקלים!) או להבדיל אדמה עם מי תהום בעומק של כמה מטרים שיכולה לבטל לחלוטין את תוכניות המרתף שתכננתם.

 

חיסכון של 1,000 ₪ על בדיקות קרקע בידי יועץ לא מנוסה מספיק עלול לעלות לכם עשרות אלפי שקלים יותר בתוספת ברזל ובטון למבנה שלא באמת לצורך במקרה הטוב ולשקיעת המבנה ופגיעה ביסודות במקרה הרע.

אני אישית ערכתי סקר בין 3-4 יועצי הקרקע המובילים בתחום, שמעתי כל אחד מהם ואת משנתו ובסופו של דבר בחרתי את החברה שנתנה לי מחיר טוב (זה לא היה המחיר הכי זול וזה בסדר מבחינתי) יחד עם שירות טוב ולוח זמנים מקוצר לביצוע (עניין של כמה ימים הקידוח מיום ההזמנה ועוד כמה ימים לשליחת הדו"ח).

בסופו של דבר, מטרת דו"ח הקרקע הוא לייעץ על אופן ביסוס היסודות כך שלא יהיו שקיעות או סחף לאורך השנים וכל זה בהתאם לשכבות הקרקע של המגרש.

חשוב להבין שסוג הביסוס לא משנה את אופן בניית הבית מבחינת תצורה חיצונית אבל ביסוס לא טוב יכול לגרום בעתיד לסדקים קלים במקרה הטוב ועד לקרעים מבניים וחיזוק כל היסודות במקרה הרע, רע מאוד.

כל קרקע מכילה את השכבות שלה ואת המאפיינים הסביבתיים שלה (קרוב לחוף הים / אזור הררי / אזור עם סלעים רבים וכו') כאשר כל קרקע מכילה את השכבות שלה בעומקים שונים ובצפיפות שונה (חול, חמרה, סלעים, גיר וכו') והדו"ח יערך בהתאם לסוג המבנה שעתיד להיבנות על הקרקע (במקרה שלנו בית פרטי).

יועץ קרקע

השרות של ייעוץ הקרקע וביסוס היסודות כולל כמה מרכיבים:

 1. סקר קרקע
 2. בחינה סביבתית
 3. ייעוץ ראשוני לחישוב ביסוס היסודות
 4. ליווי של העבודות בשטח

 

במסגרת בדיקות הקרקע מגיע קודח שעובד בשיתוף פעולה עם יועץ הקרקע וקודח בדרך כלל ב-2 נקודות בקרקע שמרוחקות אחת מהשנייה בכדי לדגום כמה שיותר משטח הקרקע.

לרוב קודחים לעומק של 12 מ' ומוציאים דגימת קרקע בכל חצי מטר עד מטר בהתאם לדרישות יועץ הקרקע, את הדגימות אורזים ומתייגים באופן מסודר ושולחים למעבדת יועץ הקרקע.

בנוסף, עורכים בדיקות SPT (standard penetration test – מבחן חדירה סטנדרטי) שמטרתה היא בדיקת צפיפות שכבת הקרקע בכל עומק של הקרקע וזאת על ידי החדרת מוט לעומק הקרקע ובדיקה כמה נקישות נדרשות בכדי לצלוח את השכבה וכך דוגמים גם את צפיפות השכבה ולא רק את הסוג שלה.

לאחר שדו"ח הקרקע מוכן, יועץ הקרקע נותן ייעוץ ראשוני לקונסטרוקטור לגבי אופן תכנון היסודות והקונסטרוקטור מתכנן את מודל השלד של המבנה בהתאם לייעוץ של יועץ הקרקע.

לסיכום,

כמה טיפים לבחירת יועץ קרקע:

 1. תבחרו יועץ קרקע מומחה ומנוסה ובדקו את התעודות שלו >>
 2. בדקו מה ההשכלה שלו, הניסיון שלו ובקיאותו בתקנות לדרישות בדיקות הקרקע
 3. בקשו טלפונים של ממליצים , בונים פרטיים וקונסטרוקטורים.
 4. מה כוללת הצעת המחיר לביצוע הסקר? זמני ביצוע, הפקת הדו"ח, המלצות לביצוע, אפשרות להתייעצות עם הקונסטרוקטור ועוד.
 5. מה כולל הדו"ח של יועץ הקרקע והם הוא מספק את מלוא המידע הדרוש לקונסטרוקטור לביצוע החישובים?
 6. אופן התשלום – נהוג לשלם מחצית במועד ההזמנה ומחצית לאחר שהדו"ח מוכן ולאחר התשלום הדו"ח נשלח אליכם.
 7. לבקש הצעת מחיר לקידוח נוסף.
 8. תבקשו לקבל הצעת מחיר כמה שיותר מפורטת, את כל מה שההצעה כוללת ובמיוחד מה היא לא כוללת כולל כל האופציות האפשריות, שימו לב שלעיתים בכל התוספות מסתתרים הסכומים הגדולים ואחרי שכבר חתמתם על הזמנת סקר הקרקע לא תוכלו לשאת ולתת על מחיר התוספות.
 9. לוודא שהקודח קודח עם משאית המיועדת לכך או עם מקדח ידני (עולה יותר) כך שדגימות הקרקע יצאו כראוי ויהיה ניתן להגיע לעומקים הרצויים (כ-12 מ' בדרך כלל)
 10. לבדוק האם ההצעה כוללת פיקוח עליון ביום חפירת הכלונסאות ומה הזמינות שלו להגעה, לעיתים כשחופרים בפועל בקוטר 60 ס"מ ובמספר רב של קידוחים, הקרקע מתנהגת אחרת מאשר קידוח נקודתי ב-2 נקודות ויועץ הקרקע נותן את חוות דעתו במידה וצריך לשנות פרט מתוכניות הקונסטרוקציה.
 11. תבדקו עם השכנים שלכם מי עשה להם את בדיקות הקרקע והאם הם היו מרוצים, במידה וכן וכל יתר הסעיפים האחרים תקינים, רצוי להזמין אותם ולציין שהם בדקו אצל השכן שלכם, ייתכן וזה יוזיל מעט את העלויות, אומנם אי אפשר לעשות העתק הדבק מהדו"ח של המגרש השכן אבל זה נותן ליועץ הקרקע כיוון מה צפוי לו.
 12. תבררו טוב בהצעת המחיר את עניין האחריות המקצועית, ליועצי קרקע מוסמכים ומנוסים יש ביטוחים למקרה של טעויות מקצועיות, מקצוען אמיתי לא יחשוש לתת אחריות ולעמוד מאחורי הדו"ח שהוא הכין.
 13. לאחר שבחרתם את יועץ הקרקע והוא ביצע את הבדיקות, תבדקו שהדו"ח הראשוני מיועד עבור הבית שלכם ומתייחס לתוכנית הקונסטרוקציה המיועדת לבית שלכם, מומלץ בחום להעלות לוועידה את יועץ הקרקע ואת הקונסטרוקטור, לוודא שהכל מתואם בין שניהם "והם באותו עמוד", יועץ קרקע חכם ומנוסה ימצא יחד עם המהנדס פתרון קונסטרוקטיבי באופן מספק לתוכניות עם חיסכון מקסימלי בבטון ובברזל.

שיהיה לכם בהצלחה!!

אהבתם את המאמר? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

גבריאל תורן חי את תחום הנדל"ן החל משנת 2005 ובנה את ביתו הפרטי ושרד כדי לספר 🙂
מנסיונו העשיר מתחום הבנייה, נולד אתר המומחה מתוך תשוקה להדריך ולעזור לבונה הפרטי בישראל מא' עד ת'
מאחורי הקלעים: נשוי +3 וחובב אפייה מושבע.

*מוזמנים בשמחה לפנות  להתייעצות,  קבלת המלצות על בעלי מקצוע בכל שלב בתהליך הבנייה שלכם.

מאמרים נוספים

עקרונות לבחירת קבלן שלד

אז רגע לפני סגירת החוזה הכי משמעותי בתהליך הבנייה, אני כאן לנסות ולעזור לכם לשים דגש על נקודות חשובות לפני החתימה על חוזה השלד ונקודות לבחינה של קבלן השלד.

קרא עוד »

בניייה ושיפוץ בזמן קורונה

הבורסה צונחת צניחה חופשית, המדינה עמוק בתוך בהלת הקורונה, זה בדיוק הזמן לבנות ולשפץ למען העתיד הפיננסי שלנו. עם זאת צריך לעשות זאת נכון. נשמע מוזר? נסביר.

קרא עוד »

דלתות אלומיניום

דלתות האלומיניום הפכו בשנה האחרונה לפתרון האידיאלי בתכנון מתחמי פנים. בדלתות תמצאו את השילוב הנכון בין עיצוב לאיכות ובין עמידות גבוהה לגמישות מלאה בסגנון הבית.

קרא עוד »

חימום תת רצפתי על מים

מערכת חימום שכזו, תדאג לחמם את גופנו היטב ולתת לנו הרגשה כאילו אנחנו עטופים בשמיכת הצמר הכבדה של סבתא. אבל תכלס, נהיה בלעדיה- סוג של להיות עם ולהרגיש בלי…

קרא עוד »

שמאי לקבלת מימון

אחד מבעלי המקצוע החשובים ביותר אשר כולל את תהליך התכנון והמימון של הבנייה הוא שמאי מקרקעין.
שמאי מקרקעין מוסמך, תפקידו לתת את הערכת השווי של הנכס.

קרא עוד »
קבלן מפתח

חוזה מול חברת הפיתוח

זכיתם במגרש החלומות שלכם והתקדמתם עוד צעד אל החלום הישראלי.
השלב הבא הוא לפנות לחברת הפיתוח האחראית על פיתוח האזור מטעם משרד השיכון ולחתום על חוזה הפיתוח מולה.

קרא עוד »

מדידת המגרש

לפני תחילת תהליך התכנון על ידי האדריכל, תידרשו להוציא מפת מדידה עדכנית שנמדדה על ידי מודד מוסמך.

קרא עוד »

חומרי איטום

היריעה עשויה בבסיסה מזפת מעובדת בשילוב חומרים פולימרים המקנים ליריעה את האיכות והעמידות לאורך שנים ומספקת איטום הגג מרטיבות ובידוד מחום וקור.

קרא עוד »

איטום הבית

היי חברים,
בואו נדבר על נושא האיטום, נושא אפרורי ולא עיצובי אבל חשוב מאין כמוהו.
כנסו למאמר!

קרא עוד »
קבלני בניין

קבלני בנייה

לקוחה כועסת פנתה אלי ושאלה "איך יכול להיות שהקבלן שלך נתן לי הצעת מחיר ואני מצאתי קבלן במחיר נמוך יותר?

קרא עוד »
מכון העתקות

מכון העתקות

חשבתם פעם למה קוראים להדפסות אור – הדפסות אור / הדפסות שמש?
כל פעם משתמשים במונחים האלו אנחנו לא יודעים מה הקשר בין זה לבין הגרמושקה היפה שאנחנו מקבלים במכון העתקות.

קרא עוד »
בדיקות מעבדה

בדיקות מעבדה

אני מניח שאתם כבר בעיצומו של תהליך היתר הבנייה ומתאר לעצמי ששמעתם לא פעם את המושג "בדיקות מעבדה / מכון בדיקות" אז הנה – זה הגיע גם אליכם.

קרא עוד »

בניייה עם לוחות ICF

מתקדמים לשיטת הבניה הטובה בישראל! לגור כל ימות השנה בבית נעים ולשלם פחות   היתרונות הבולטים של המגורים בבית שנבנה עם לוחות ICF  בשנים האחרונה

קרא עוד »
קבלן שלד

קבלן שלד

כל פרוייקט של בניית בית מתחיל עם שלב בניית השלד של המבנה. מלאכת בניית השלד של המבנה היא ההתמחות ספציפית הדורשת ידע רוב וציוד מקצועי

קרא עוד »
קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים לבית מתכננים שיפוץ לחדר האמבטיה? נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זה הרגע להזמין קרמיקה וכלים סניטריים לחדרי השירותים והמקלחת! שיפוץ או בנייה

קרא עוד »
מטבחים

מטבחים

מעוניינים לשפץ או לבנות מטבח חדש? היום יש לכם אפשרות לבחור את העיצוב המתאים לכם ביותר ולהינות ממטבח איכותי מחומרי גלם חזקים שישמש אתכם לשנים

קרא עוד »
קבלן איטום

קבלן איטום

נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זקוקים לעבודות איטום מקצועיות? זה הזמן לבחור קבלן לעבודות איטום! עבודות האיטום של הבית בשלבי הבנייה וגם לאחריהם הן חשובות

קרא עוד »
קבלן גמרים

קבלן גמרים

קבלן גמרים מקצועי בכל בנייה של בית פרטי יש מספר שלבים עד לסיום הפרוייקט. מכיוון שזהו פרוייקט מורכב, בכל שלב של הבנייה אתם נדרשים לפנות

קרא עוד »
קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום מקצועי עבודות אלומיניום הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מעבודות בניית בית ומעבודות שיפוצים. האלומיניום משמש למגוון עבודות כגון בניית חלונות, חיפויים לקירות

קרא עוד »
איטום גגות

איטום גגות

עבודת איטום גגות איטום גגות היא אחת העבודות החשובות ביותר שיש לבצע בכל מבנה, בין אם זה למגורים ובין אם זה למסחר או לעסקים. את

קרא עוד »
גגות רעפים

גגות רעפים

מעוניינים בהתקנה או תיקון של גג רעפים? גג רעפים מביא איתו יתרונות רבים ועם תחזוקה נכונה, הוא יכול להחזיק לשנים רבות ללא צורך בתיקונים או

קרא עוד »
architecture, render, external

מעצבת פנים בחיפה

בכל תכנון בנייה של בית חדש או שיפוץ של בית קיים, אנחנו נדרשים לקבוע איך יראה העיצוב של הבית. אם בעבר נאלצנו להסתפק בעצות לא

קרא עוד »
electrician, electric, electricity

חשמלאי בחולון

אחד מאנשי המקצוע החשובים בכל בנייה של בית חדש או בעבודות שיפוצים הוא החשמלאי. עבודות הקשורות לתשתית החשמל בבית מיועדות אך ורק לעבודת חשמלאי מוסמך.

קרא עוד »
אדריכלים בבאר שבע

בנייה קלה בראשון לציון

במדינות רבות בעולם בניית בתים פרטים מתבצעת על-ידי בנייה קלה. בנייה זו מתבצעת ברובה במפעל ומאפשרת התקנת חומרי הגלם בשטח המיועד לבנייה בצורה יחסית קצרה.

קרא עוד »
קבלן שלד

בנייה ירוקה בשרון

קניתם שטח לבנייה בשרון? מזל טוב! זה הזמן לבחור את אנשי המקצוע לבניית הבית החדש שלכם. כיום, אחת משיטות הבנייה המתקדמות ביותר היא שיטת הבנייה

קרא עוד »

אדריכלים בבאר שבע

העיר באר שבע הפכה ב-2 העשורים האחרונים למוקד בנייה משמעותי ביותר. כיום, ניתן לראות בניית בתים פרטיים בשכונות חדשות בעיר באר שבע אשר מתוכננים בשיטות

קרא עוד »

שיפוצניק בירושלים

שיפוצניק מומחה בירושלים כותרת המאמר שיפוצניק בירושלים קצת מטעה. אני רוצה לדבר איתכם על תחום השיפוץ בכלל ועל כלי מדהים שקיים מבלי שאפילו נדע עליו. אבל אל

קרא עוד »

שיפוצים במרכז

שיפוצים במרכז הארץ שיפוץ זאת מילה גדולה. זהו משהו שרציתם (או הייתם חייבים), חלמתם עליו, חסכתם אליו, תכננתם אותו בראשכם, קבעתם תאריך לתחילת הפרוייקט וכשהגיע

קרא עוד »
condominium, condo, architecture

שיפוץ בניין משותף

שיפוץ בניין משותף – כל מה שצריך לדעת אם חשבתם ששיפוץ ביתכם או דירתכם זהו מבצע מורכב והוא אכן מורכב מאד, תארו לכם שיפוץ בניין משותף.

קרא עוד »

עיצוב פנים בתל אביב

עיצוב פנים ושיפוצים עיצוב פנים, שיפוצים, תכנוני בנייה, קבלנים כולם ועוד הן מילים מפחידות איתן צריך להתמודד כל מי שניגש בעיניים פתוחות לפרויקט שיפוץ. אם

קרא עוד »
קבלן מפתח

קבלן מפתח באשקלון

קבלן מפתח באשקלון קבלן מפתח מומלץ באשקלון המילה שיפוץ או שיפוצים היא מילה אטקראקטיבית אפילו. אנחנו כל הזמן רוצים לשפץ. בדרך כלל זה לגבי גופינו

קרא עוד »
שליכט צבעוני

ביצוע שליכט צבעוני

המאמר המלא על איך תבצעו שליכט צבעוני בעצמכם.
איזה כיף, אתם מתקדמים עם הבנייה, הבית כבר מרגיש מוחשי ועכשיו זה הזמן לזריקת צבע חיצונית. הטיפים הכי טובים ליישום שליכט חיצוני מחכים לכם במאמר…

קרא עוד »
קבלן טיח

קבלן טיח

קבלן טיח מה צריך לדעת על קבלן טיח  בונים רבים מגיעים לשלב הטיח אך לא יודעים בדיוק מה לבקש, מה לשאול ומה לדרוש מקבלן הטיח,

קרא עוד »
קבלן שלד

יועץ קרקע

יועץ קרקע הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט אחד השלבים היותר חשובים לפני תחילת התכנון הוא הזמנת יועץ הקרקע וקבלת דו"ח מסודר. מתי עושים את זה,

קרא עוד »
burglar, burglary, surveillance camera

גנבים, ראו הוזהרתם!

גנבים, ראו הוזהרתם! רוצים להרגיש בטוחים בבית? זה המאמר בשבילכם מאמר חשוב בנושא אזעקות ומצלמות לבית, על מה חשוב לשים לב, מה צריך להכין ואיך

קרא עוד »
קבלן מפתח

קבלן מפתח

קבלן מפתח שאלת השאלות- קבלן מפתח או הפרדת קבלנים? כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הכי נכונה עבורכם , השקעתי והכנתי לכם טבלה שמרכזת את היתרונות

קרא עוד »
אודותינו

מילון מושגים

מילון מושגים מילון מושגים לעולם הבנייה והשיפוצים שמעתם על מושג ולא הבנתם על מה מדברים? כנסו למאמר ותתחילו להבין גם אתם שיפוצניקית מדוברת… מילון מושגים

קרא עוד »
בנייה ירוקה בשרון

איך לבחור מפקח בניה

איך לבחור מפקח בניה עומדים לבחור מפקח בניה? מה חשוב לבדוק, מה לשים לב והאם המפקח צריך להיות שכן שלכם?! אם אתם בתהליך התכנון, חשוב

קרא עוד »
דילוג לתוכן